Ekskurzija v Narodni park Šumava in Bavarski gozd

Projektna ekipa in deležniki v procesu ohranjanja medveda oz. vseh velikih zveri v Sloveniji smo se od 14. do 18. maja 2018 udeležili strokovne ekskurzije – mednarodnega obiska deležnikov pri upravljanju s populacijami velikih zveri na Češkem, v Avstriji in Nemčiji. Namen ekskurzije je bila izmenjava izkušenj na področju sobivanja z velikimi zvermi med deležniki iz vseh štirih držav (lovci, gozdarji, naravovarstveniki, raziskovalci, novinarji, upravljavci in odločevalci).

V češkem kraju Kvilda nas je sprejel direktor Narodnega parka Šumava, ki nam je predstavil upravljanje parka in delo ter aktivnosti, ki jih izvajajo. Sestali smo se tudi z gozdarji, ki delajo v parku. Med pohodom po parku smo si ogledali primere različnih načinov upravljanja z gozdom (intenzivno pogozdovanje, redčenje gozda) in pragozd Boubin, v katerem že več kot 150 let ni bilo človeških posegov. S češkimi lovci in gozdarji smo izmenjali izkušnje na področju monitoringa in upravljanja z divjadjo.

Svoje izkušnje smo si izmenjali tudi na predavanjih in predstavitvah na okroglih mizah. Gostiteljem smo predstavili način upravljanja z divjadjo in velikimi zvermi v Sloveniji ter trenutni status populacij velikih zveri pri nas. Gostitelji so nam predstavili načine upravljanja z divjadjo in velikimi zvermi na Češkem s poudarkom na izvajanju monitoringa in varovanja risa. V kraju Kašperske Hory smo si ob razlagi vodičke ogledali tudi razstavo o naselitvi risov na tem območju v letih 1982-1987. Eno večerno predavanje je govorilo o izkušnjah in rezultatih vključevanja deležnikov v upravljanje z velikim zvermi v Montani, ZDA.

Avstrijske deležnike smo obiskali v kraju Aigen, kjer nam je tamkajšnji raziskovalec najprej predstavil trenutni status velikih zveri v Avstriji. Po predstavitvi smo se odpravili na krajši pohod ter si ogledali tipičen življenjski prostor risov na tem območju.

V Nemčiji smo se skupaj z gozdarji in lovci odpravili v gozd blizu kraja Bayerisch Eisenstein, kjer nam je gozdar z Bavarskega zavoda za gozdove razložil, kako poteka gospodarjenje z gozdovi in upravljanje z divjadjo ter velikimi zvermi na Bavarskem. Tamkajšnji raziskovalci so nam demonstrirali postavitev foto pasti in z nami delili svoje dolgoletne izkušnje z monitoringom velikih zveri s pomočjo te metode. Pri kraju Zwiesel smo obiskali tudi park, kjer imajo v velikih oborah nastanjene živali Bavarskega gozda (tudi risa in volka), in skrbnik nam je predstavil park, njegove strategije delovanja ter funkcije in naloge.

Veseli smo, da smo izmenjali toliko izkušenj in primerov dobrih praks, kajti vsaka priložnost za mreženje pomeni novo izhodišče v procesu prilagajanja in izboljševanja upravljanja s prostoživečimi živalmi in spodbujanja sobivanja z velikimi zvermi.

19. junija, 2018 | F.2 Mreženje, Monitoring populacije, Odnosi javnosti, Ohranjanje habitata, Sodelovanje javnosti

Morda vas zanimajo tudi ...

Genetsko štetje medvedov v Sloveniji 2023

1. september 2023, začetek zbiranja vzorcev za genetske analize! V letošnjem letu bomo ponovno prešteli, koliko medvedov imamo v Sloveniji. S se[...]

Projektna ekipa v oddaji JUTRO NA PLANETU o upravljanju z medvedom v Sloveniji

Člana projektne ekipe sta se z gostiteljema v oddaji JUTRO NA PLANETU pogovarjala o upravljanju medvedje populacije v Sloveniji in o biologiji rjaveg[...]

Novo-nadgrajena-postaja-Cebelnjak
foto-D.-Felic-Dina-Pivka
Kaj-storiti-ce-srecate-medvedko

Nove izobraževalne postaje v Dini Pivka

V Centru o velikih zvereh Dina Pivka so v letošnjem letu pridobili tri nove interaktivne postaje, ki obiskovalce ozaveščajo o sobivanju, primer[...]